Blog kategorie
Zamówienia i Konsultacje

INFOLINIA TELEFONY STACJONARNE

801 011 876       

DLA TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH

+48 604 477 776

+48 693 158 185 

lub napisz biuro@imarmed.pl

Rzetelna Firma

Jelita drugim mózgiem - stres

Jelita drugim mózgiem - stres

Jelito 2 Mózgiem, nie ma możliwości leczenia stresu, nadpobudliwości nerwowej bez skupienia się nad oczyszczaniem jelita i kolonizacji jak największej ilości flory bakteryjnej. Układ jelitowych neuronów działa niezależnie od mózgu!
 
Pionierem badań i twórcą terminu „drugiego mózgu” jest Dr Michael Gershon z Columbia University Medical Center. Opisał on, że w naszych jelitach znajduje się około 100 milionów neuronów ( mniej niż w mózgu, ale więcej niż w rdzeniu kręgowym i obwodowym układzie nerwowym) i bez dbania o jelito nie ma spokoju umysłu! Jelita pokryte są gęstą siecią komórek nerwowych takich samych jak te, które budują korę mózgową obszar mózgu odpowiedzialny za pamięć i inteligencję.
 
Jelita odpowiadają za wchłanianie substancji odżywczych oraz wydalanie. Mózg jest zwolniony od kierowania tymi procesami. Mikroflora jelitowa ma znaczący wpływ na funkcjonowanie :
  • układu pokarmowego, 
  • ośrodkowego układu nerwowego, 
  • autonomicznego układu nerwowego,
  • układu odpornościowego. 
Ekosystem jelita ma ogromny wpływ na funkcjonowaniem ośrodkowego układu nerwowego.Obecnie prowadzone są badania nad wpływem probiotykoterapii w leczeniu depresji. 
Udowodniono, że chroniczny stan zapalny jelita, zaburzenia trawienia, wzdęcia, grzybica, choroby pasożytnicze, mają wpływ na rozwój nerwic i zachowań depresyjnych.  
 
Ośrodkowy układ nerwowy i jelitowy układ nerwowy pełnią rożne funkcje, ale są ściśle ze sobą powiązane. Oba układy nerwowe nieustannie przesyłają sobie sygnały i komunikacja ich odbywa się w zaskakująco jednostronny sposób. Aż 90% impulsów nerwowych przebiegających nerwem błędnym wędruje od jelit do mózgu, a tylko 10% z mózgu do jelit!  
 
Mózg otrzymuje informacje z jelit, gdy coś się dzieje w jelitach nie tak, jak powinno! Jelitowy, nerwowy system musi reagować na obecnie często rozwijająca się grzybicę i choroby pasożytnicze! Niestety nie da rady tego wyleczyć lekami od psychiatry! Pojawiają się wzdęcia, dolegliwości brzuszne, biegunki i rozwolnienia. 
 
Niedobór flory bakteryjnej, to również niski poziom serotoniny, który wiąże się bezpośrednio ze stanami emocjonalnymi. Niedobór serotoniny może być przyczyną bezsenności, obniżonego nastroju i w efekcie rozwoju depresji. Zniszczona mikroflora jelitowa ( stosowana często antybiotykoterapia, w diecie nadmiar słodyczy, produktów przetworzonych i konserwantów) powoduje przeciekanie jelita i przedostawanie się substancji toksycznych do krwioobiegu i całego organizmu i w tym oczywiście mózgu! Aż 90 % serotoniny  produkowane jest  w jelitach, naukowcy twierdzą, że odbudowanie mikroflory jelitowej zwiększa szanse na wydzielanie serotoniny co warunkuje powrót do zdrowia.
 
Naukowcy wysunęli wniosek, że u chorych na depresję występuje zwiększona przepuszczalność jelita co powoduje:
  • przemieszczanie się złych bakterii w jelicie, 
  • dominację nad bakteriami dobroczynnymi, które chronią nasz system immunologiczny,
  • negatywny wpływ na mikroflorę jelit,
  • rozwój mikrobów,
W przypadku stresu słabnie naturalna bariera ochronna w ścianie jelita, która gdy jest prawidłowa, nie pozwala strawionym częściom i bakteriom przedostać się do wnętrza organizmu. Stres niszczy nasze "magazyny dobrych bakterii " i doprowadza do poważnych chorób cywilizacyjnych. Nasze jelita są siedliskiem bilionów mikroorganizmów a tylko 10% powierzchni jelit stanowią nasze komórki. 
 
Chcesz być zdrowym dbaj o jelito, 
chcesz mieć spokój umysłu lub jego dużą aktywność dbaj o jelito!
Jelito jest Twoim korzeniem życia.

Polecane produkty

Powiązane tematy

  • Dysbioza jelit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium