Blog kategorie
Zamówienia i Konsultacje

INFOLINIA TELEFONY STACJONARNE

801 011 876       

DLA TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH

+48 604 477 776

+48 693 158 185 

lub napisz biuro@imarmed.pl

Rzetelna Firma

DNA Moczanowa

DNA Moczanowa

Dna moczanowa zwana również podagrą i artretyzmem  jest chorobą cywilizacyjną. Najczęściej dotyka ona mężczyzn po 40 roku życia. Jest to efekt  najczęściej niewłaściwej diety, prowadzonego niezdrowego trybu życia, który zaburza przemianę materii. Dna moczanowa jest wynikiem problemów z metabolizmem kwasu moczowego, który powstaje z moczu / uryn. Kwas moczowy przybiera postać krystaliczną i odkłada się najczęściej w tkance okostnej oraz stawach.

W przebiegu choroby wytwarzają się guzki dnawe lub nazywane inaczej guzkami  artretycznymi. Umiejscawiają się one w stawach, ścięgnach, kaletkach maziowych lub nawet w małżowinie usznej.

Wyróżniamy 2 rodzaje dny moczanowej:
  • Dna pierwotna, w 90% przypadków jest to upośledzone wydalanie kwasu moczowego a w 10% przypadków winną jest nadprodukcja kwasu moczowego. Często występuje ona  rodzinnie.  Jest to zaburzenie metabolizmu, polegającym na wytwarzania nadmiaru kwasu moczowego i  upośledzeniem wydalania  kwasu przez nerki.
  • Dna wtórna, zwiększona produkcja kwasu moczowego w wyniku chorób jak np. białaczka, nowotwory, niedokrwistość hemolityczna, czerwienica prawdziwa, czy też jako efekt rozpadu komórek wywołanego chemioterapią. Upośledzenie wydalania kwasu moczowego może być również spowodowane chorobami nerek, cukrzycą (cukrzyca jest również powikłaniem dny), i niekontrolowanymi głodówkami. Leki stosowane przy odwadnianiu, również mogą zaostrzyć dolegliwości. 
Rozwojowi dny moczanowej sprzyja nadmierne wytwarzanie kwasu moczowego, jak to jest? Co to są puryny i czy są one przyczyna dny moczanowej?

Cukier rozpuszcza się w szklance herbaty a kwas moczowy w tkankach  organizmu. W sytuacji, gdy dostawa puryn jest zbyt duża, kwas moczowy zacznie się wytrącać i osiadać jak cukier na dnie szklanki. Kryształki zwane moczanami odkładają się i rosną w stawach i tkance okołostawowej. Białe ciałka krwi próbują je wchłonąć i zneutralizować. Gdy organizm sobie nie radzi moczany, ostre jak brzytwa, ranią tkankę i wywołują w niej stan zapalny i dolegliwości bólowe.

Jakie mamy puryny, skad one pochodzą?

•    puryny egzogenne  (wchodzą w skład jąder komórkowych roślin oraz zwierząt i trafiają do nas po przez przewód pokarmowy wraz z pożywieniem.
•    puryny endogenne  powstają w wyniku rozpadu komórek własnych.

Jaka są przyczyny dny moczanowej ?

•    zaburzenia metabolizmu, nadmierne objadanie się
•    różne choroby,  leki,
•    przewlekła choroba nerek,
•    diety odchudzające, głodówki,
•    alkohol, używki, narkotyki,
•    cukrzyca typu II,
•    zaburzenia gospodarki tłuszczami, nadwaga, otyłość brzusza,
•    nadciśnienie tętnicze,
•    silne zakwaszenie organizmu

Pojawienie się dny moczanowej może przebiegać bezobjawowo, jest to tak zwany okres utajony, który  może trwać nawet 20 – 30, lat.  Objawia się ostrym napadem bólu stawów,  występuje głównie u osób otyłych, po objedzeniu, po alkoholu, stresie, urazie, zmęczeniu, ciężkiej przebytej infekcji, grypie, chorobie.

Rodzaje dny ze względu na jej umiejscowienie:

  • Podagra - ostry stan zapalny dotyczy najczęściej u mężczyzn, pierwszego stawu śródstopia- paliczkowego palucha,
  • Chiragra  - u kobiet często zajęte są stawy palców u rąk, 
  • Gonagra - kolana,
  • Omagra - barki,
  • Rachidagra -  kręgosłup
Każda postać dny wymaga natychmiastowej reakcji – SAMO NIE PRZEJDZIE!!! Najważniejsza jest dieta i zmiana stylu życia, czasem konieczne są do zastosowania leki.

..na co zwrócić uwagę i co zastosować?
•    oczyszczani organizmu,
•    poprawa krążenia  -   wydalanie złogów, zanieczyszczeń i toksyn, nie możemy dopuścić do tego, aby krew była zanieczyszczana przez dłuższy okres czasu, jeśli krew się nie oczyści, prędkość regeneracji stawów ulega spowolnieniu.

Co wyrzucamy z  jadłospisu? Produkty zawierające duże ilości puryn…

RYBY:
 flądra, lin,  karp, łosoś, makrela, sola, szczupak, szprotki wędzone, sardynki, śledzie, krewetki,
MIĘSO: cielęcina, jagnięcina, podroby, dziczyzna, wszystkie sosy i wywary mięsne
WĘDLINY: kiełbaski , szynka, parówki, kaszanka,
WARZYWA: groch, fasola, soczewica, dynia, brokuły, kalafior, brukselka, groszek zielony, kukurydza, papryka, por, zielona fasolka szparagowa, jarmuż, kapusta czerwona i włoska, szczaw, szpinak, rabarbar,
GRZYBY;
  pieczarki, boczniaki, prawdziwki,
OWOCE: banan, melon,
NAPOJE:  kakao, kawa, mocna herbata,
NABIAŁ: sery topione i pleśniowe, ser twarogowy,
INNE: konserwy, marynaty, ostre przyprawy, pieprz, musztarda oraz czekolada.

Posiłki należy spożywać regularnie - ostatni na 3-4 godziny przed snem, ponieważ w nocy podczas snu zwiększa się ilość zatrzymywanego w ustroju kwasu moczowego.

Co możemy zjeść?
NABIAŁ: mleko, kefir, jogurt, maślanka, mleko acidofilne, mleko zsiadłe, chude twarogi, serek wiejski ziarnisty,
DODATKI DO DAŃ: ryż, ziemniaki, makaron,
PIECZYWO: kajzerka, chleb pszenny, chleb chrupki, pieczywo ryżowe, ,
WARZYWA; buraki czerwone, cebula, chrzan, cukinia, kapusta biała, kapusta kwaszona, kapusta pekińska, marchew, ogórki, rzodkiewka, sałata,
OWOCE: ananas, agrest, brzoskwinie, czereśnie, gruszki, jabłka, kiwi, maliny, oliwki, pomarańcze, porzeczki, truskawki, winogrona, wiśnie,
ZIARNA I ORZECHY: słonecznik, sezam, orzechy laskowe, ziemne i włoskie,
NAPOJE: soki owocowe, herbatki ziołowe i owocowe,
INNE: miód, dżemy, marmolada.

Technika sporządzania posiłków opiera się na gotowaniu w wodzie lub na parze.
Mięso gotuje się wyłącznie w dużej ilości wody. Zabrania się spożywania potraw smażonych, pieczonych i duszonych.

Jezeli chodzi o słodkie potrawy i mleczne?

Produkty te  mogą  mieć zastosowanie  w diecie, natomiast pojawia się problem, jeżeli chorujemy na cukrzycę, grzybicę i mamy problem z nietolerancja laktozy.

Dieta wegetariańska wzbogacona w nabiał i jajka, często przynosi poprawę. Posiłki powinny być  jedzone regularnie 5 razy dziennie w odstępach 2–3godzinnych, ostatni posiłek  4 godziny przed snem.

Jeśli nie chcesz zrezygnować z mięsa, gotuj je w dużej ilości wody, by zmniejszyć zawartość związków purynowych. Niewskazane są potrawy smażone, pieczone i duszone w sposób tradycyjny z tłuszczem. Można go dodawać do gotowej potrawy na surowo, np. odrobinę masła do zupy tuż przed podaniem. Należy unikać także wywarów mięsnych i kostnych, zupy i sosy przygotowywać wyłącznie na wywarach warzywnych. Pij duże ilości wody – polecam Aquarion. 

Według pani prof. dr hab. Irena Zimmermann-Górska
Specjalisty chorób wewnętrznych i reumatologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, możemy podzielić dietę, produkty żywnościowe  na 3 grupy:

Produkty o niskiej zawartości puryn z których powstają małe ilości kwasu moczowego: np. warzywa  bakłażany, papryka, cykoria, kapusta, roszponka, ogórki, marchew, kalarepa, sałata, rzodkiewki, buraki, ziemniaki, pomidory, cukinie, kalafior, seler, szparagi, cebula), owoce (np. jabłka, gruszki, wiśnie, ananas, kiwi, czereśnie, śliwki, truskawki, pomarańcze, banany), przetwory zbożowe (pieczywo razowe, pszenne), ryż, kasze, makarony, mleko i przetwory mleczne, jaja oraz orzechy,
Produkty o średniej zawartości puryn:
wędliny, kiełbasy, parówki, warzywa strączkowe (np. groszek zielony, ciecierzyca, soja, fasola), mięsa (np. wołowina, jagnięcina, wieprzowina, drób, dziczyzna), dorsz, sandacz, mintaj, szpinak, grzyby, czekolada, kukurydza,
Produkty o wysokiej zawartości puryn:
wątróbki, serca, nerki, ozorki, ryby i przetwory rybne (np. szproty, śledzie, sardynki, tuńczyk, łosoś wędzony, karp ze skórą, makrela wędzona), owoce morza, galarety, wywary  mięsne.
Na co warto uważać?
Unikamy produkty zawierające fruktozę, słodycze, słodkie napoje, słodkie owoce.

Najnowsze badania naukowe mówia,że rośliny strączkowe tj. fasola, soczewica, soja oraz szpinak, grzyby, kalafior i owies zawierają duże ilości puryn, które nie są dla nas szkodliwe, wręcz przeciwnie maja wartości lecznicze.

Dobra rada:
Obserwuj siebie co Ci szkodzi a co twój organizm toleruje. Wprowadzaj pojedynczo produkty i obserwuj czy ból wystepuje.


Jak można rozpoznać dne moczanową?

Ustalamy na podstawie poziomu kwasu moczowego we krwi i rozróżniamy cztery stadia choroby:
  • podniesienie poziomu kwasu moczowego nie wywołujące dolegliwości lub niższy poziom wywołuje dolegliwości -  normy są dla książek, Ty możesz mieć objawy przy niższych wartościach.
  • ostry stan wywołujący atak dny
  • stadium pośrednie
  • zmiany w stawach nieodwracalne, zmiany w układzie moczowym, przewlekłe zapalenie nerek i miedniczek nerkowych, kamica moczowa.
Skutki dny moczanowej i powikłania.

Po wielu latach nie przestrzegania diety i lekceważenia dolegliwości, obrzęków, napadów dny moczanowej dochodzi do wielostawowego zapalenia dnawego, któremu  towarzyszą dolegliwości ze strony innych narządów. Nerki są pierwszym organem, który zaczyna chorować. Kamica moczanowa spowodowała, ze sa one niewydolne i osoby najczęściej uskarżają się na  nadciśnienie tętnicze tak zwane nerko pochodne.
Ważne jest, aby u takich osób unikać podawania kwasu salicylowego zawartego w polopirynie lub innych lekach  przeciwbólowych, które sa stosowane przy bólach np. stawów. Wpadamy wtedy w tzw błędne koło, salicylany zmniejszają wydalanie kwasu moczowego z moczem.

Suplementy najczęsciej kupowane:

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium