Blog kategorie
Zamówienia i Konsultacje

INFOLINIA TELEFONY STACJONARNE

801 011 876       

DLA TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH

+48 604 477 776

+48 693 158 185 

lub napisz biuro@imarmed.pl

Rzetelna Firma

Echolokacja Delfinów

Echolokacja delfinów –  jest to system określania położenia przeszkód lub poszukiwanych obiektów w otoczeniu z użyciem zjawiska echa akustycznego. Zjawisko echolokacji stosowana jest przez niektóre zwierzęta takie jak: delfiny, nietoperze, walenie, niektóre ryjówkowate, tenrekowate i ptaki. Jest ono wykorzystywane do nawigacji, wykrywania i chwytania zdobyczy oraz w komunikacji międzyosobą. Znane są również przypadki wykorzystania echolokacji przez ludzi, głównie niewidomych.
Korzystający z echolokacji delfin wytwarza krótkotrwały dźwięk o wysokiej częstotliwości a następnie odbiera fale odbite od przeszkódy. Na podstawie kierunku, czasu powrotu, natężenia powracającego dźwięku określany jest kierunek, odległość i wielkość przeszkody.

Bardzo ważnym parametrem w echolokacji jest częstotliwość fali dźwiękowej emitowanej przez zwierzęta z powodu zjawiska dyfrakcji fali. Wysoka częstotliwość fali oznacza mniejszą jej długość a zdolność rozdzielcza, podobnie jak w optyce,jest tym większa im mniejsza jest długość fali. Dlatego zwierzęta przystosowały się z reguły do stosowania ultradźwięków, szczególnie te, dla których echolokacja jest podstawowym źródłem informacji o otoczeniu. Ważnym czynnikiem jest aspekt doboru częstotliwości użytej do echolokacji. Z badań wynika, że najwyższą rozdzielczość osiągają delfiny, które emitują dźwięki w zakresie do 280 kHz.


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium