Cholesterol i trójglicerydy to ryzyko :
- zawału serca,
- udaru mózgu,
- zakrzepów żylnych,
- problemów z koncentracja,
- pamięcią,
- miażdżycą,
Czy jest to ściśle związane ze sposobem odżywiania?
Pogląd ten budzi dziś wśród naukowców ogromne wątpliwości. Cholesterol zawarty w pokarmach wchłaniany jest w niewielkiej ilości. Co się z nim stanie i ile tego tłuszczu produkuje organizm wszystko zależy od organizmu, a przede wszystkim wątroby.
Jeden organizm poradzi sobie z większą dawką tłuszczy inny nie poradzi sobie nawet z małą ilością pochodzącą z chudej szynki. Jedno jest pewne, że jedzenie tłuszczów nasyconych, zwierzęcych pobudza organizm do produkcji cholesterolu i trójglicerydów.
Jeżeli do organizmu dostają się nienasycone tłuszcze ( pochodzenia roślinnego, oleje) to podczas lekkiego wysiłku "topi się", wystarczy tylko spocić się i organizm radzi sobie bez problemu. Jeżeli dostarczamy tłuszcze zwierzęce, wtedy sam wysiłek fizyczny nie wystarczy. Strumień krwi jakby "dusi się" i wtedy cząsteczki cholesterolu odkładają się na ściankach tętnicy i zwężają prześwit przepływu krwi.
Jakie mamy czynniki podwyższające poziom cholesterolu?
- siedzący tryb życia,
- brak aktywności fizycznej,
- nadwaga,
- palenie papierosów,
- skłonności genetyczne,
- brak profilaktyki i badań w ocenie swojego zdrowia ( badania na cholesterol HDL, LDL, trójglicerydy, HOMOCYSTEINA )
Cholesterol w organizmie występuje w formie związanej ze specjalnymi białkami tworząc lipoproteiny.
Stężenie wysokie HDL - cholesterolu nazywany "dobrym cholesterolem", zmniejsza ryzyko zawałów; natomiast LDL - cholesterol zwany "złym cholesterolem", zwiększa ryzyko chorób układu krążenia. Dlatego też bardzo ważne jest żeby badania robić z rozbiciem na frakcje LDL i HDL a nie tylko badanie całkowitego cholesterolu.
HDL to lipoproteiny o dużej gęstości, które transportują cholesterol do wątroby gdzie ulega on metabolizmowi i jest wydalany z żółcią .
LDL - lipoproteiny o małej gęstości krążą w naszym organizmie.
VLDL to lipoproteiny o bardzo małej gęstości są formą transportu trójglicerydów, w skład których wchodzą kwasy tłuszczowe - ważne źródło energii. Trójglicerydy powstają w wątrobie z dopływających do niej z krwią kwasów tłuszczowych. Jest ich dużo, gdy jemy tłusto lub, gdy kwasów tłuszczowych nie przyswajają tkanki, co zdarza się u chorych na cukrzycę. Trójglicerydy są przyczyną powstawania zakrzepów, a w konsekwencji prowadzi to do zawałów i udarów.
Istotne jest zachowanie odpowiednich proporcji między dobrym, a złym cholesterolem (LDL do HDL).
Max. poziom LDL, to 130-160 mg/L, jednocześnie stężenie trójglicerydów winno być niższe od 180 mg/L.
Granicą biologiczną, która określa zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych jest HDL poniżej 20 % w stosunku do LDL. Jeżeli HDL stanowi np. 25% czy 35% cholesterolu całkowitego to jest bardzo dobrze. Nawet jeżeli w tym momencie cholesterol całkowity przekracza normy dopuszczalne z tabeli.
Podniesiony cholesterol całkowity nie stanowi większego zagrożenia. Natomiast niski cholesterol całkowity może uśpić naszą czujność bo HDL-u może być tylko np.10 %. Stanowi to zagrożenie dla naszego zdrowia i miażdżycy, ponieważ zostały zakłócone proporcje. Normy badań krwi zawsze kontroluj z tabelą norm przyjętych w danym laboratorium!!!
Odmiana tłuszczy jakimi jest frakcja trójglicerydów nie reaguje na leki, które kupujemy na podwyższony cholesterol . Wg. najnowszych badań Trójglicerydy stanowią większe zagrożenie od cholesterolu. 2/3 szkodliwych tłuszczy powstaje w wątrobie u człowieka a tylko 1/3 pochodzi z diety.
Często zapominamy o wspomaganiu leczenia wątroby a jest to jeden z najważniejszych czynników. Tłuszcze powstają również z węglowodanów. W granicach 12-18 % jest wykorzystywane na energie potrzebną do życia resztę wątroba przerabia na tłuszcze. Tak więc widzimy że walka z tłuszczami to nie tylko dieta i nie tylko leki obniżające cholesterol. Jest to złożony problem i przy połączeniu wszystkich składowych, możemy liczyć na trwałą poprawę i ochronę naszych naczyń krwionośnych i serca. Pamiętajmy, że udar mózgu często jest większym problemem dla domowników niż osoby chorej.
Jak możemy sobie z tym poradzić, jakie preparaty stosować (linki)?
- Liver Aid - składniki poprawiające pracę wątroby, pomocne przy stłuszczeniu wątroby, marskości, nowotworach, pozytywnie wpływa na pracę wątroby, preparat naturalny, wspomaga obniżyć "zły"cholesterol.
- Cholestone - reguluje gospodarką tłuszczową w organizmie, wspomaga układ krążenia pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi, preparat z naturalnych składników.
- Omega 3, - nienasycone kwasy tłuszczowe pochodzące z ryby z naturalna witamminą E. Omega 3 obniża krzepliwość krwi oraz działa przeciwzapalnie,
- Triple Potency-Lecithin - działa jak emulgator tłuszczy, czyli duże krople tłuszczu rozbija na bardzo drobne kropelki, a to ułatwia wydalanie tłuszczy z organizmu. Lecytyna powoduje również, że żółć staje się bardziej płynna i powstaje o wiele mniej kamieni a nawet je rozpuszcza.