Blog kategorie
Zamówienia i Konsultacje

INFOLINIA TELEFONY STACJONARNE

801 011 876       

DLA TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH

+48 604 477 776

+48 693 158 185 

lub napisz biuro@imarmed.pl

Rzetelna Firma

Toksyny Mitotoksyny

Toksyny Mitotoksyny

Mikotoksyny – podstępni zabójcy!

Mikotoksyny  to metabolity grzybów, które żyją na roślinach, przechowywanych płodach rolnych lub produktach spożywczych.  Mają one działanie  toksyczne. Zootoksyny dla człowieka i zwierząt,  
Fitotoksyny dla roślin, antybiotyki dla mikroorganizmów.  Grzyby toksynotwórcze należące do rodzaju: Alternaria, Aspergillus, Fusarium, i Penicillium, które  rozwijają się na uprawach   wywołują liczne choroby roślin. Natomiast rozwijając się na płodach rolnych powodują ich zapleśnienie.
 
Wśród kilkuset poznanych metabolitów wytworzonych przez te grzyby, największe zagrożenie dla ludzi i zwierząt mają: alfatoksyny, ochratoksyny, trichotoksyny, zearalenon i patulina.

Mają one  przede wszystkim działanie rakotwórcze, a ponadto muta-, cyto-, embrio- i teratogenne. Skażone produkty roślinne, niezależnie od tego, w jaki sposób zostaną przygotowane do spożycia,   powodują skumulowanie  mikotoksyn w organach wewnętrznych. W przypadku zwierząt karmionych paszą skażoną toksynami część mikotoksyn może być gromadzona nie tylko w mięsie, ale również  w jajach lub w mleku i nie można ich wyeliminować poprzez różne sposoby przetwarzana skażonych produktów spożywczych.

     W płodach rolnych najczęściej występuje alfatoksyna B1, mająca  swoje źródło przede wszystkim w niedosuszonych nasionach roślin motylkowych, ziarnach zbóż, orzechach (ziemne, brazylijskie, włoskie, pistacjowe), migdałach, a także w gałce muszkatołowej, suszonych figach, koprze, mleku w proszku, płatkach kokosowych, sproszkowanej curry, imbirze. Jeśli przejdzie ona przez gruczoł mlekowy u krów – zostanie przekształcona w aflatoksynę M1, względnie trwałą i stabilną mleku surowym i jego przetworach podczas pasteryzacji i przyrządzania sera lub jogurtu .

 Alfatoksyny uznawane są za związki o najsilniejszy działaniu rakotwórczym,  powodującym nowotwory wątroby. Jeśli chodzi o zwierzęta hodowlane, najbardziej groźne są dla kurcząt i młodych indyków, powodując ich masowe padanie.

Kolejną groźną dla człowieka i zwierząt mikotoksyną jest  ochratoksyna (OTA) występująca w ziarnie jęczmienia, owsa, pszenicy i kukurydzy oraz w nasionach soi, fasoli, ciecierzycy, ziarnach surowej kawy, ziarnach kakao, winie i soku z winogron, piwie, przyprawach i ziołach, nerce wieprzowej i przetworach mięsnych zawierających krew. Im dłużej są przechowywane produkty spożywcze, tym bardziej wzrasta ilość ochratoksyny. Nie zmniejsza jej ilości przemiał ziarna pszenicy na mąkę, a ze skażonego ziarna jęczmienia podczas produkcji kaszy w otrębach pozostaje jej ok. 70 – 90% .

  • Ochratoksyna obecna  we krwi człowieka może stać się rakotwórcza oraz przyczyną uszkodzenia cewek moczowych (nefropatii). Działa ona podobnie u trzody chlewnej i drobiu, natomiast ulega rozkładowi  u zwierząt przeżuwających (np. krowa) .
  • Zearalenon (ZEA) jest powszechnie występującym metabolitem grzybów z rodzaju Fusarium, występującym przede wszystkim w ziarnie i w kiszonce z całych kolb kukurydzy i działającym 3 razy silniej od estrogenu, co wywołuje zaburzenia cyklu płciowego i przebiegu ciąży. Powoduje to u kobiet poronienia oraz raka szyjki macicy. Jest również szczególnie szkodliwy dla trzody chlewnej.
  • Patulina jest metabolitem występującym czesto w produktach spożywczych, przede wszystkim jako substancja skażająca jabłka i sok jabłkowy. Występuje również na innych owocach, warzywach, przetworach owocowo-warzywnych, ziarnie zbóż, kiszonkach, serach, które mają objawy zapleśnienia. Patulina ma  działanie neurotoksyczne, powoduje obrzęki mózgu, wybroczyny w mózgu; zmiany zapalne w przewodzie pokarmowym,  u zwierząt i ludzi obrzęk mięśni, krwotoki, działa teratogennie i rakotwórczo.
Zapobieganie tworzeniu się mikotoksyn powinno odbywać się przez:

  • dobór odmian mało podatnych na porażenie przez grzyby (w wypadku pszenicy są to: Napola, Piko, Alba, Histra, Torka, Kosma, Turnia i Aleta),
  • właściwe zabiegi agrotechniczne mające na celu ograniczenie rozwoju chorób grzybowych,
  • pilnowanie terminów i właściwy zbiór upraw,
  • zapewnienie optymalnych warunków przechowywania poszczególnych rodzajów płodów rolnych i magazynowanie płodów rolnych tylko wysokiej jakości, bez uszkodzeń i zanieczyszczeń

Do oczyszczania polecam:



do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium